Uczniowie wyróżnieni w nauce i zachowaniu – I półrocze 2016/2017
Kl. VI
Kamila Kościelniak – 4,91 bardzo dobre zachowanie
Kl. V
Wojciech Boruszak - 5,27 wzorowe zachowanie
Łukasz Stanisz - 5, 27 wzorowe zachowanie
Dominika Chuchla - 5,18 wzorowe zachowanie
Marek Mikulec - 4,91 wzorowe zachowanie
Wiktoria Szewczyk - 4,82 bardzo dobre zachowanie
Weronika Urbańska - 4,82 bardzo dobre zachowanie
kl. IV
Marcel Noworyta - 5,09 bardzo dobre zachowanie
Kl. III
Jakub Bełziuk - zachowanie wyróżniające
Alicja Karwaczka - zachowanie wyróżniające
Piotr Klekociuk - zachowanie wyróżniające
Wioletta Kuśmierz - zachowanie wyróżniające
Małgorzata Stanisz - zachowanie wyróżniające
Oskar Szkolnicki - zachowanie wyróżniające
Miłosz Wasylewicz - zachowanie wyróżniające
Wiktoria Worosz - zachowanie wyróżniające
Magdalena Wiatr - zachowanie wyróżniające
Kl. II
Kinga Dziudzik - zachowanie wyróżniające
Igor Grzesło - zachowanie bez zastrzeżeń
Julia Piotrowska - zachowanie wyróżniające
Nikola Uszko - zachowanie wyróżniające
Kl. I
Michał Kamiński - zachowanie wyróżniające
Uczniowie wyróżniający się w czytelnictwie:
Do najlepszych czytelników wśród uczniów kl. I-III należą uczniowie klasy II:
Kinga Dziudzik i Karolina Szuszkiewicz (11 książek),
Nikola Grzybowska (10 książek)
Weronika Raszczuk (9 książek)
W klasach starszych najlepszym czytelnikiem jest uczeń kl. V Jakub Cyran (7 książek)
W ramach Szkolnej Kasy Oszczędności najwięcej pieniędzy zebrali:
Dzisiaj mieliśmy okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii „Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował”.
Podczas zajęć poznaliśmy najważniejsze wydarzenia i daty z okresu od II połowy XVI wieku do końca wieku XVII (od panowania Stefana Batorego do Jana III Sobieskiego), obejrzeliśmy pokaz walki na szable - „Odsiecz Wiednia”. Mieliśmy tez możliwość wzięcia udziału w scenkach historycznych. Przez chwilę przenieśliśmy się do mennicy Jana III Sobieskiego i zobaczyliśmy, jak w tamtych czasach wybijano monety. Wczuwaliśmy się w bohaterów epoki, przymierzając stroje i elementy uzbrojenia.
Na zakończenie byliśmy świadkami wystrzału z broni czarno prochowe j- repliki pistoletu skałkowego z XVII w.
Lekcja historii „na żywo” bardzo się nam podobała i chcielibyśmy brać w nich udział częściej.
SU
W dniu 01.02.2017 r. w naszej szkole odbędzie I Edycja Konkursu „Mam talent”. Do uczestnictwa w nim zaproszeni zostali uczniowie kl. I-VI. Każdy ma okazję na forum szkoły zaprezentować swoje szczególne umiejętności i talenty. Do 18.01.b.r. należy zgłaszać się do p. Aliny Pietruszyńskiej, która jest organizatorem tego konkursu. Liczyć się będzie ogólny wyraz artystyczny, estetyka kostiumów, technika wykonania oraz dobór podkładu muzycznego. Odkrywajmy i rozwijajmy swoje talenty a na pewno staną się one przyczyną naszej dumy a może i przyszłości. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia w nim udziału.
Alina Pietruszyńska
Regulamin I Szkolnej Edycji Konkursu
"Mam Talent"
Cele konkursu:
- rozwijanie kreatywności uczestników konkursu,
- promowanie i wychwytywanie młodych talentów naszej szkoły,
- popularyzacja działań artystycznych,
- promowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu,
- umiejętność współpracy w grupie.
Uczestnicy:
- wszyscy chętni uczniowie klas I - VI,
Warunki uczestnictwa:
- zgłoszenie chęci swojego udziału do dnia 18 stycznia 2017r
u pani Aliny Pietruszyńskiej.
Prezentacja uczestników konkursu 01.02. /środa/ 2017 r.
Forma prezentacji:
- forma prezentacji jest dowolna: śpiew, taniec, gimnastyka, gra na instrumencie, umiejętności manualne, itp.,
- prezentacja nie powinna być dłuższa niż 5 minut, w przypadku wystąpień indywidualnych i 8 minut w przypadku 2 osób,
- dopuszcza się prezentacje dłuższe, nieprzekraczające jednak 10 minut w przypadku wystąpień grup powyżej 2 osób.
Ocena występu:
Podczas występu ocenie podlegać będzie:
- ogólny wyraz artystyczny,
- estetyka kostiumów, strojów,
- technika wykonania,
- dobór podkładu muzycznego.
W dniu dzisiejszym tj. 21 grudnia b.r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów kl.V, które mogli obejrzeć rodzice naszych uczniów i wszyscy chętni.
Uczniowie mogli zaprezentować widzom jasełka na wesoło, zachowując przy tym bożonarodzeniową tradycję. Przebrani za grane przez siebie postaci wszyscy aktorzy pokazali historię związaną z narodzeniem Jezusa.
Treści przekazane w przedstawieniu były nie tylko wesołe, ale i pouczające, a o to przecież chodziło.
W ostatni dzień, w którym uczniowie przyszli do szkoły przed świętami wszyscy zebrali się w głównym korytarzu, aby obejrzeć przedstawienie jasełkowe. Zostało ono zaprezentowane przez uczniów kl. V, a obejrzane przez pozostałych uczniów oraz dzieci z naszego przedszkola.
Historia narodzenia Jezusa została pokazana w sposób nieco zabawny, ale przede wszystkim pouczający i zachęcający wszystkich do autentycznego przeżycia nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Każdy mógł na nowo przeżyć wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy to na świat przyszedł Zbawiciel.
Po przedstawieniu aktorzy zostali nagrodzenie zasłużonymi brawami.
Alina Pietruszyńska
Tegoroczne Mikołajki spędziliśmy inaczej niż zwykle… Otóż wybraliśmy na wycieczkę do Opola, gdzie mogliśmy przeżyć niezapomniane chwile w teatrze, dowiedzieć się interesujących treści w bibliotece lub muzeum oraz oddać się chwili relaksu w sali zabaw i w kręgielni.
Wyruszyliśmy wcześnie rano sprzed szkoły. Uzbrojeni w dobre humory, dotarliśmy do Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, gdzie obejrzeliśmy różnorodne sztuki teatralne. Klasa I delektowała się zabawnym i mądrym tekstem w spektaklu „Smacznego, proszę wilka”, klasa II obejrzała przedstawienie pt. „Kolorowi ludzie”, zaglądając w głąb tajemniczej szafy, a klasy III-VI mogły się przekonać, że każdy z nas ma w sobie coś z muszkietera, po teatralnej odsłonie „Trzech muszkieterów”.
Następnym punktem wycieczki była wizyta w muzeum i bibliotece. Klasy I-III odwiedziły Muzeum Śląska Opolskiego, gdzie zorganizowano warsztaty świąteczne. Dziewczęta spróbowały swoich sił przy pieczeniu pierników, a chłopcy wykonali szopki bożonarodzeniowe. Klasy IV-VI udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu i brały udział w festiwalu komiksowym Operacja KOMIKS, pełnym warsztatów i konkursów oraz zwiedzały Pokój bajek.
Po tym naukowym czasie przyszła kolej na relaks. Klasy I-III pojechały do Sali Zabaw “Smocza Jama”, gdzie spędziły czas na współnej zabawie integracyjnej . Klasy IV-VI udały się do Centrum Rozrywki “Kubatura”, czyli do multitematczego miesca poświęconego dobrej zabawie, w którym każdy znalazł odpowiednią dla siebie rozrywkę na najwyższym poziomie oraz delektował się smakowitymi posiłkami.
Harmonogram wycieczki był bardzo napięty, a wszystko dopracowano szczegółowo. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wycieczka miała przede wszystkim spełnić cel dydaktyczno-wychowawczy oraz przybliżyć uczniom sztukę teatralną, zapoznać z dostępnością biblioteki, ukazać inne oblicze muzeum oraz mieć charakter zabawy i wypoczynku. Wszystko się udało, dzieci i młodzież wrócili szczęśliwi i bogatsi w wiedzę oraz doświadczenia.
Opiekun SU
W Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Rudziczce położonym przy ruchliwej drodze krajowej ruszyła kolejna akcja „Oklaski za odblaski” mająca na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów i ich rodziców w ruchu drogowym.
Tym razem akcję wspomogła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz, tradycyjnie, Komenda Powiatowa Policji w Prudniku.
Podczas spotkania z przedszkolakami i uczniami funkcjonariusz policji pani Katarzyna Żegleń przypomniała podstawowe zasady ruchu drogowego związane z poruszaniem się pieszych po drodze.
Pan Michał Wandrasz – główny specjalista do spraw Komunikacji Społecznej GDDKiA w nagrodę za aktywność wręczył wszystkim dzieciom odblaskowe szelki i kamizelki. Odblaskowe gadżety otrzymają też rodzice, którzy odprowadzają dzieci do szkoły poboczem lub dowożą je rowerami.
Jednocześnie w szkole rusza konkurs „Oklaski za odblaski” prowadzony przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie, którzy regularnie będą przychodzili do szkoły, mając na sobie odblaskowe gadżety, będą nagradzani – nie tylko oklaskami.
Podsumowanie akcji planowane jest na koniec marca. Mamy nadzieję, że noszenie odblasków stanie się modne, a świadomość bycia widocznym dla innych znacznie poprawi bezpieczeństwo na drodze i pozwoli kierowcom na odpowiednio wczesną reakcję.
W imieniu całej społeczności szkolnej dziękuję dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad za prezenty, a komendzie Powiatowej Policji w Prudniku za merytoryczne wsparcie.
Anna Tuła – Nowacińska - dyrektor
https://opole.tvp.pl/28247909/mala-rzecz-a-moze-uratowac-zycie
W ubiegłą sobotę, dnia 3 grudnia 2016 r., wzięliśmy udział w Rajdzie Mikołajkowym, który corocznie jest organizowany przez Prudnicki Oddział Sudetów Wschodnich przy PTTK. Dzięki uprzejmości organizatorów mogliśmy dołączyć do rajdu do Nowej Rudy.
Bawiliśmy się świetnie, atrakcjom nie było końca. Wyruszyliśmy wcześnie, ponieważ grafik był dosyć napięty. O 10- tej dotarliśmy do celu podróży i zaczęliśmy zwiedzanie kopalni węgla. Dowiedzieliśmy się wiele o kopalni, węglu i barbórce (święta Barbara jest patronem górników) oraz zdobyliśmy cenne informacje na temat wykorzystywania węgla. Wszyscy byli zaskoczeni faktem, że węgiel jest składnikiem coli oraz chipsów…
Po tej interesującej lekcji zeszliśmy pod ziemię, do sztolni. Pan przewodnik oprowadzał nas po ciemnych korytarzach, dostarczając niemało atrakcji. Mieliśmy kilka zadań przygotowanych przez Skarbka, czyli ducha przechadzającego się po ciemnych zaułkach. Niektórzy mogli go spotkać, co nie zawsze kończyło się śmiechem… Końcowym etapem naszej niezwykłej wędrówki okazało się spotkanie z Mikołajem, który obdarował każdego młodego uczestnika podarunkiem, za co serdecznie dziękujemy.
Następnym punktem naszego rajdu był wymarsz w góry. Wędrowaliśmy dzielnie, krocząc po zaśnieżonych stokach, bawiąc się przy tym przednio. Mimo tego, że wędrówka była dosyć trudna, wszyscy poradzili sobie gładko z tym zadaniem. Dotarliśmy do wzgórza Wszystkich Świętych, poprzez Górę św. Anny, zdobywając doświadczenie obok profesjonalnych przewodników z prudnickiego PTTK-u.
Zmęczeni, ale szczęśliwi zeszliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Prudnika. Mamy nadzieję, że tak dobrze rozpoczęta przygoda z PTTK-iem, stanie się okazją do dalszych, niezapomnianych przygód, a nasz szkolny oddział będzie skupiał coraz to więcej młodych wędrowców.
Opiekun SU
Dnia 1 grudnia 2016 r. w naszej szkole odbyła się lekcja otwarta z historii.
Uczniowie naszej klasy zostali podzieleni na dwie grupy. Musieliśmy przygotować przedstawienie pt. „Pasowanie na rycerza”. Była to świetna zabawa!
Po przedstawieniu opowiadaliśmy o epoce średniowiecza. Następnie (co dla rodziców było wielką niespodzianką) rodzice musieli odpowiadać na nasze pytania. Zdenerwowało mnie to, że rodzice nie podnosili rąk, gdy chcieli coś powiedzieć.
Na pewno zapamiętam te występy, które bardzo mi się podobały. Chcę, żeby takie lekcje były częściej.
Łukasz Stanisz – uczeń kl. V
Wrażenia pozostałych uczniów kl. V z lekcji:
Na wczorajszej lekcji otwartej najbardziej podobało mi się to, że rodzice musieli odpowiadać na nasze pytania. Wcześniej przygotowaliśmy wiadomości o epoce średniowiecza. Najpierw jedna osoba kręciła „Kołem fortuny” i na ten temat, jaki wypadł, były zadawane pytania rodzicom. Chciałabym więcej takich lekcji, ponieważ bardzo mi się ona podobała.
Karolina Kłapouchy
Moim zdaniem wszyscy wypadli najlepiej. Bardzo mi się podobał występ Daniela Kołowrota. Najmniej lubiłem, gdy rodzice odpowiadali na pytania. W tym przedstawieniu nic bym nie zmienił. Chcemy mieć więcej takich przedstawień.
Mikołaj Makowski
Wczorajsza lekcja otwarta była niezwykła. Najbardziej podobały mi się przedstawienia. Były dobre scenariusze, muzyka i było dobrze zagrane. Rozbawiło mnie też to, że Ada która była zakonnikiem w „Kole fortuny” ciągle losowała „Klasztor”. Według mnie była to najlepsza lekcja i mam nadzieję, że rodzicom też się podobało.
Wojciech Boruszak
Wczoraj na lekcji otwartej z historii było przedstawienie. Było dużo rodziców. Nic mi się nie podobało. Bardzo dobra była rola Marka i Daniela, ale wszyscy dobrze występowali.
Tomasz Kozak
Wczoraj na lekcji otwartej pod tytułem „Pasowanie na rycerza” stresowaliśmy się. Przyszli rodzice i z pewnością wszyscy nas słuchali. Rodzice byli zaskoczeni, że na końcu lekcji byli pytani. Nie spodziewali się tego.
Bardzo podobało mi się to, że w końcu dowiedzieliśmy się, że nasi rodzice wcale nas nie słuchają. Interesujący był występ przeciwnej grupy, podobnie jak nasze. Chciałabym, żeby takie lekcje były częściej, ale tylko dla naszych rodziców.
Dominika Chuchla
Według mnie najlepszym momentem było pytanie rodziców. Fajne były też stroje, tańce, mur, miecze, topór, kosa i reszta. Druga grupa miała ucztę, a my hostię. Chciałbym wyciąć fragment naszej przysięgi „Szkolno – rycerskiej” – był zły. Zajęcia też były fajne. Wszyscy w nich brali dział. Szkoda, że byli tylko rodzice i nie było innych klas.
Jakub Cyran
Wczoraj na historii była lekcja otwarta „Pasowanie na rycerza”, więc musieliśmy występować w dwóch grupach. Były tez konkursy dla rodziców. Pytaliśmy np. kto może zostać giermkiem, paziem itd. Było też „Koło fortuny”. Rodzice musieli z niego odpowiadać na różne pytania dotyczące m.in. średniowiecznego klasztoru, czy miasta.
Najbardziej podobało mi się to, że występowaliśmy i chcę, żeby takie lekcje otwarte były często.
Martyna Wasylewicz
W dniu 1 grudnia 2016 r. odbyła się lekcja otwarta pod tytułem „Pasowanie na rycerza”. Najbardziej podobały mi się przedstawienia. Byliśmy podzieleni na dwie grupy. Również podobało mi się „Koło fortuny”, na którym były przyczepione pytania. Kołem kręciłam ja, a pytania zadawał Wojtek. Kręciłam ciągle kołem i za każdym razem wychodziło „W klasztorze”.
Adrianna Glińska
W dniu 1 grudnia 2016 r. odbyła się lekcja otwarta z historii pod tytułem „Pasowanie na rycerza”. Najbardziej podobało mi się, gdy rodzice odpowiadali na pytania. Polegało to na kręceniu „kołem fortuny”. Do każdej z lekcji były przeznaczone trzy pytania. Chciałabym, żeby takie lekcje odbywały się częściej.
Nikola Opalińska
Najbardziej mi się podobało na lekcji, która odbyła się wczoraj to, że nasi rodzice byli przepytani z tego, co zapamiętali z przedstawienia. Chyba nie wszyscy słuchali. W ten sposób mogliśmy przepytać rodziców i sprawdzić, czy słuchali na lekcji. Tak, jak oni pytają nas. Cieszę się, że była moja mama i odpowiedziała na jedno pytanie. Bardzo bym chciała, żeby było więcej takich lekcji, ale tez z innych przedmiotów.
Agata Nowak
Wczoraj była lekcja otwarta „Pasowanie na rycerza”. Najlepsze części tej lekcji to:
- mój występ,
- pytania,
- występ drugiej grupy.
Najgorsza część to:
- śmiechy, chichy,
- robienie mi zdjęć, kiedy się „zaciąłem”,
- kiedy się „zaciąłem”.
Zaskoczyło mnie to, że mama Wiktorii powiedziała: „Przynieś miskę, w czym będziesz się kąpać!”
Jednak, mimo usterek, chciałbym, aby było więcej takich lekcji.
Marek Mikulec
Bardzo mi się podobało, gdy rodzice odpowiadali na pytania oraz przedstawienia obydwu grup. Niektórzy rodzice nie słuchali, bo prawie nikt się nie zgłosił. Bardzo mi się tez podobało, gdy Daniel przyjmował komunię św. Chciałabym, żeby było więcej takich otwartych lekcji z rodzicami.
Małgorzata Głowacz
Wczoraj mieliśmy lekcję otwartą z historii „Pasowanie na rycerza”. Było bardzo fajnie, a najbardziej podobało mi się, jak rodzice odpowiadali na pytania. Z kolei bardzo zaskoczyli mnie rodzice, że tak pięknie odpowiadali. Cieszę się, że tak dużo rodziców przyszło. Chciałbym więcej takich lekcji, ponieważ wtedy pokonujemy stres.
Daniel Kołowrot
W DNIU 12.12.2016 ROKU O GODZINIE 9.00 DO 12.00
W SALI 209 PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. PRZYJACIÓŁ DZIECI W RUDZICZCE ODBĘDĄ SIĘ WARSZTATYBOŻONARODZENIOWE DLA CHĘTNYCH RODZICÓW.
Na zajęcia należy przynieść:
1) rolki po papierze toaletowym (6 sztuk),
2) ołówek,
3) linijka,
4) nożyczki,
5) klej magik,
6) biała farba (może być emulsyjna lub akrylowa) lub spay.l (złoty lub srebrny),
7) brokat,
8) szyszki (12 sztuk),
9) pistolet i klej sylikonowy,
10) sznureczki do zawieszenia ozdób.
Serdecznie zapraszamy!
24 listopada 2016 r. odbył się w naszej szkole bal z wróżbami i laniem wosku, licznymi zagadkami, grami i konkursami. Aby przybliżyć uczniom zapomniany już zwyczaj obchodzenia katarzynek, który przypomina nam, że „święta Katarzyna, adwent rozpoczyna”, zorganizowaliśmy wspólną zabawę andrzejkową.
Katarzynki to żeński odpowiednik andrzejek, czyli wieczór wróżb. W nocy z 24 na 25 listopada, w wigilię świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, kawalerowie z dawnych czasów za pomocą zabaw mogli dowiedzieć się, kiedy znajdą wybrankę swojego serca i jak przyszła partnerka będzie miała na imię. To męskie „święto" zostało zapomniane na rzecz spopularyzowanego na zachodzie święta panien – zwanego andrzejkami.
Andrzejki to również wieczór wróżb przypadający na wigilię dnia świętego Andrzeja, czyli z 29 na 30 listopada, w tradycji to święto tylko dla panien, które za pomocą magii i czarów, chciały przechytrzyć los i poznać wybranka swojego serca. My połączyliśmy tradycję z nowoczesnością.
Cała szkoła brała udział w zabawie. Klasa VI, jako najstarsza w naszej szkole, starała się zapewnić każdemu niezapomniane chwile. Michał Świerad i Dawid Ryl byli odpowiedzialni za oprawę muzyczną, a Kamila Kościelniak i Karina Temczyszyn, niczym profesjonalne prezenterki, organizowały konkursy i zabawy dla wszystkich, od najmłodszego do najstarszego ucznia naszej szkoły. Każdy uczestnik dowiedział się, co go czeka w niedalekiej przyszłości oraz został nagrodzony słodkim upominkiem. Uczniowie potrafili bawić się przednio, ale każdy w naszej szkole wie, że wróżby i magia wieczoru andrzejkowego, to tylko zabawa.
Zabawa andrzejkowa była niezwykła, ale nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o Radzie Sołeckiej z Rudziczki, bez której nasza szkolna uroczystość nie byłaby taka huczna. Chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania za zakupiony, profesjonalny sprzęt nagłaśniający i uświetnienie naszych uroczystości szkolnych.
Opiekun SU
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO „PIĘKNIE CZYTAM”
KLASA |
IMIĘ I NAZWISKO UCZNIA |
SUMA PUNKTÓW |
MIEJSCE |
II |
IGOR GRZESŁO |
80 |
II |
KINGA DZIUDZIK |
87 |
I |
|
III |
WIOLETTA KUSMIERZ |
77 |
III |
MAŁGORZATA STANISZ |
72 |
|
IV |
MICHAŁ HUDYMA |
77 |
|
JAKUB NOWAK |
74 |
|
|
KACPER SROKA |
87 |
III |
|
V |
WOJCIECH BORUSZAK |
90 |
I |
DOMINIKA CHUCHLA |
84 |
|
|
ŁUKASZ STANISZ |
88 |
II |
|
VI |
PAULINA GACEK |
63 |
|
KARINA TEMCZYSZYN |
74 |
|
|
DAWID WAWRZYŃSKI |
78 |
|
|
WERONIKA WOŁYNIEC |
64 |
|
Regulamin szkolnego konkursu Pięknie czytam dla klas I – VI
Organizator: dyrektor szkoły we współpracy z bibliotekarzem
Cele konkursu:
• promocja czytelnictwa,
• budzenie zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą,
• stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności i porównanie ich z umiejętnościami innych,
• kształtowanie umiejętności pięknego czytania,
• uczenie rywalizacji w miłej atmosferze.
Przebieg konkursu:
• konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach: uczniów klas I-III i IV – VI
• uczestnicy konkursu zobowiązani są do przygotowania fragmentu dowolnej książki ( uczniowie kl. I-III – ¼ strony formatu A4, klas IV – VI - połowę strony A4,
Na co będziemy zwracać uwagę?
|
Czytasz płynnie. |
|
Czytasz bezbłędnie. |
|
Czytasz głośno i wyraźnie. |
|
Zwracasz uwagę na znaki interpunkcyjne. |
|
Interpretujesz tekst. |
W każdej kategorii możesz otrzymać od 0 do 3 punktów.
Termin konkursu:
Eliminacje klasowe – do 17 listopada 2016
Eliminacje szkolne – 23 listopada 2016 godz. 10.00
Skład komisji konkursowej:
Anna Tuła – Nowacińska - dyrektor szkoły
Krystyna Mikulec – nauczyciel języka polskiego
Joanna Bieńkowska – bibliotekarz
Zaproszeni goście
Ogłoszenie wyników:
Ogłoszenie wyników – 24 listopada 2016 o godz. 9.00
Nagrody:
Rozdanie nagród i dyplomów odbędzie się podczas uroczystej gali podsumowującej pracę w I semestrze.
Serdecznie zapraszamy
W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyła się już druga akcja pod hasłem „Żyj zdrowo kolorowo”, która miała na celu propagowanie wśród uczniów zdrowego żywienia a przy tym urozmaiconego i kolorowego.
Uczniowie kl. I-VI mieli przygotować przekąski w wylosowanym wcześniej kolorze. I tak kl. I wylosowała kolor biały, kl. II kolor żółty, kl. III kolor brązowy, kl. IV kolor zielony, kl. V kolor czerwony a kl. VI kolor pomarańczowy. Poza przygotowaniem przekąsek każda klasa miała udekorowane stoły a na sobie ubrania w odpowiednim kolorze . Uczniowie poszczególnych klas mieli swoje stanowiska na szkolnym korytarzu, gdzie mogli odpowiednio się przygotować do prezentacji.
Przed konsumpcją każda klasa zareklamowała swoje potrawy a kto chciałby je w domu sam wypróbować mógł skorzystać z przepisów zamieszczonych przez uczniów na plakatach.
Oczywiście uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością w tym kulinarnym temacie i przynieśli niezwykłe i barwne przekąski a przy tym były one bardzo smaczne i pożywne a przede wszystkim zdrowe. Były m.in. różnego rodzaju sałatki zarówno owocowe jak i warzywne, galaretki , musy i soki owocowe, ciasteczka zbożowe i warzywne wypieki oraz wiele innych ciekawych smakołyków. Wszyscy zajadali się i każdy chciał wypróbować jak najwięcej potraw.
Po konsumpcji uczniowie wraz z wychowawcami zabrali się do sprzątania, które oczywiście poszło bardzo sprawnie.
Alina Pietruszyńska
Tradycyjnie już, bo w przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada 2016 r. spotkaliśmy się na uroczystej akademii poświęconej obchodom 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 11 listopada to wielka data, symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. To także okazja do przybliżenia najmłodszym uczniom naszej szkoły najważniejszych wydarzeń z naszej historii rodzimej, jak również znakomita, pouczająca lekcja historii i patriotyzmu oraz szacunku do dziedzictwa narodowego.
Tegoroczny program artystyczny został zaprezentowany przez Samorząd Uczniowski oraz uczniów z klasy V, którzy przygotowywali się pod kierunkiem Krystyny Mikulec, Opiekuna SU. Montaż słowno-muzyczny miał na celu przybliżyć wydarzenia związane z utratą i odzyskaniem wolności przez Polskę. Każdy mógł znaleźć w nim, coś dla siebie. Nie zabrakło tam informacji z kart historii, które dla przypomnienia zostały zamieszczone na tablicy; były pieśni patriotyczne i piosenki, które wciągały do wspólnego śpiewania; nie zabrakło też radosnego przeżywania, a całość zwieńczono piosenką: „Kocham Cię, Polsko!”.
Można stwierdzić, że hasła patriotyczne, które mogą być dla młodego Polaka i młodej Polki trudne i niezrozumiałe, okazały się ponadczasowe, a klasie V udało się, bo ta akademia nie była nudna, a każdy z nas może z dumą stwierdzić, że świętowanie rocznic ma sens.
Uwieńczeniem naszej uroczystości było uszycie i zawieszenie przed szkołą rekordowo długiej – 50 metrowej biało – czerwonej flagi. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w jej wykonanie.
SU
10 listopada 2016 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Rudziczce gościli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudziczce.: pan Adam Sobkowicz - prezes, pan Damian Kmuk – naczelnik, dh Dawid Hoinka, dh Piotr Uszko. Ratownicy przypomnieli uczniom zasady pierwszej pomocy, zademonstrowali sposób użycia deski ratowniczej, zaprezentowali zawartość toreb pierwszej pomocy przedlekarskiej.
Nasi ratownicy dysponują dwoma takimi torbami. Jedną z nich strażacy pozyskali z Funduszu Składkowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Strażakom kibicował komendant Gminny OSP – pan Edward Wójtowicz oraz pani Alicja Igras – pracownik do spraw prewencji i wypadków przy pracy KRUS w Nysie.
Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, chętnie odpowiadali na pytania dotyczące numerów alarmowych oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.
Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali bransoletki odblaskowe poprawiające bezpieczeństwo podczas poruszania się po drodze.
Serdecznie dziękujemy za ciekawy pokaz i życzymy naszym strażakom, żeby nas odwiedzali jak najczęściej, ale tylko przy takich okazjach.
SU
Na zakończenie roku szkolnego cała społeczność szkolna – uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi wybrali na Patrona Roku Szkolnego 2016/2017 PTTK Prudnik.
8 listopada 2016r. odbyła się uroczystość przekazania symbolicznego klucza do naszej szkoły przez pana Stanisława Jureckiego Nadleśniczego Nadleśnictwa Prudnik panu Józefowi Michalczewskiemu prezesowi PTTK Prudnik.
Po odśpiewaniu hymnu szkoły przypomnieliśmy zaproszonym gościom i społeczności uczniowskiej o działaniach związanych z rokiem Nadleśnictwa Prudnik. Po chwili wspomnień nastąpiło przekazanie symbolicznego klucza do naszej szkoły co dostarczyło wiele wzruszeń zarówno zaproszonym gościom jak i uczniom.
Edyta Kruk
Joanna Grzesło
W dniu 4 listopada 2016 r. rozpoczęła się realizacja innowacji pedagogicznej „Matematyka z angielskim po ogrodzie bryka”. Pierwsze spotkanie miało na celu zapoznanie uczniów z tematyką innowacji. Po krótkiej prelekcji multimedialnej oraz zapoznaniu się z projektami wykonanymi przez architektów krajobrazu w czasopismach ogrodniczych uczniowie przystąpili do pracy twórczej. Opracowywali wstępne projekty ogrodów, wykorzystując programy multimedialne, a następnie - po wybraniu dowolnej techniki wykonania prac – zostały wykonane wymarzone przez uczniów projekty stanowiące podstawę do kolejnych działań.
Podczas kolejnych spotkań zostanie stworzony wspólny projekt ogrodu – zainspirowany wcześniej wykonanymi pracami. Uczniowie już nie mogą doczekać się wiosny – wtedy to taki ogród powstanie na wyznaczonym obszarze obok budynku szkoły.
Joanna Grzesło
Magdalena Szyk
28 października bieżącego roku szkolnego odbyło się w naszej szkole Uroczyste Ślubowanie Uczniów Klasy I oraz ich Pasowanie na Ucznia. Tradycyjnie już na uroczystość przybyli zaproszeni rodzice uczniów, aby obejrzeć występy wystrojonych na galowo i nieco stremowanych pierwszaków.
Występ rozpoczęto słowem wstępnym wygłoszonym przez starszych kolegów (uczniów klasy III), po którym ośmioosobowa klasa pierwsza śpiewała piosenki i recytowała wiersze przygotowane wraz z wychowawcą klasy p. Markiem Zatorem.
Po występach nagrodzonych dużymi brawami uczniowie klas II i III przeprowadzili test dla pierwszaków sprawdzający ich wiedzę i sprawność. Trzeba było odpowiedzieć na zagadki zadawane przez uczniów klasy II związane ze szkołą a także popisać się sprawnością zespołową i indywidualną w zadaniach przygotowanych przez uczniów z klasy III.
Sprawdzian wypadł celująco , pierwszaki udowodniły swoją dojrzałość szkolną. Nic zatem nie stało na przeszkodzie, aby można było złożyć ślubowanie. Podczas aktu ślubowania świeżo upieczeni uczniowie dziarsko powtarzali za Panią Dyrektor Anną Tułą-Nowacińską słowa przysięgi.
Po złożeniu ślubowania, Pani Dyrektor, umieszczając na ramieniu każdego z uczniów symboliczną kredkę, dokonała aktu Pasowania na Ucznia. Teraz były już tylko, brawa, uśmiechy, zdjęcia pamiątkowe oraz prezenty przygotowane przez starszych kolegów i rodziców.
Po pełnej wrażeń i emocji uroczystości wszyscy razem udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, i nie tylko…także pizzę dla każdego zafundowaną przez dyrekcję szkoły. Tak to właśnie zgodnie z tradycjami, uśmiechem i ogromną mocą pozytywnej energii kolejny rocznik dzieci przyjęty został do Braci Uczniowskiej naszej szkoły.
Marek Zator – wychowawca kl. I
W październiku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy IV i V przygotowali z tej okazji uroczysty apel. Gorące i szczere życzenia skierowane zostały do pani Dyrektor, Nauczycieli oraz Pracowników Administracji i obsługi.
J.Grzesło
Dnia 07.10.2016 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Rudziczce w klasie 4 na zajęciach technicznych odbyło się szkolenie z zakresu udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z udzielaniem pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Wykład i zajęcia praktyczne prowadził zaproszony gość, pan Paweł Hoffmann Instruktor z Centrum Eukacyjno- Szkoleniowego RESCUE SYSTEM.
Część praktyczna zajęć polegała na ćwiczeniach na fantomach. Ratownik pokazywał jak wykorzystać podstawowy sprzęt medyczny oraz zapoznawał z obowiązującymi procedurami i wytycznymi z zakresu udzielenia pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Nauczyciel prowadził zajęcia ciekawie z dużym zaangażowaniem. Miał świetny kontakt z uczestnikami. Uczniowie w oparciu o uzyskaną wiedzę teoretyczną, chętnie brali udział w zajęciach praktycznych.
Joanna Bieńkowska
Dzisiaj – 6 października 2016 r. przypada 72 rocznica przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf. Z tej okazji w Łambinowicach odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Przybędą tam też sami powstańcy, których, niestety, jest wśród nas coraz mniej.
Pamiętając o wydarzeniach tamtych strasznych wojennych dni, 5 października 2016 r. wraz z opiekunami odwiedziliśmy Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.
Po obejrzeniu krótkiego filmu wprowadzającego do tematyki, zwiedziliśmy ekspozycję, wykorzystującą nowoczesne środki przekazu. Następnie mieliśmy możliwość rozwinąć swoje umiejętności podczas warsztatów. Praca w grupach nad tekstami źródłowymi i z eksponatami wywołała wiele emocji.
Po zaprezentowaniu wyników naszej pracy udaliśmy się do zrekonstruowanego baraku jenieckiego na spektakl pt. „Przerzucane słowa”, który powstał na podstawie jenieckich listów Powstańców Warszawskich. Przedstawienie w wykonaniu aktorów z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu zrobiło na nas olbrzymie wrażenie. Już przed barakiem przywitał nas z krzykiem aktor przebrany w oryginalny niemiecki mundur. Hitlerowiec podzielił nas na kobiety i mężczyzn i zagonił do środka. Salę dzieliły na dwie części druty kolczaste, przez które, jak się później okazało, jeńcy przerzucali sobie grypsy.
Spektakl bardzo nam się podobał i po jego zakończeniu udaliśmy się do aktorów po autografy, a następnie do autobusu, którym pojechaliśmy pod Pomnik Jeńców Wojennych i na cmentarz. Niezliczone rzędy betonowych krzyży zrobiły na nas wrażenie.
Szkoda, że nie mogliśmy się spotkać z Powstańcami osobiście. Ale mimo tego, wycieczka bardzo nam się podobała. Wrażenia popsuł deszcz. Ale przecież w tamte dni też nie zawsze świeciło słońce.
Uczniowie kl. V
Nazwa szkoły: | Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudziczce |
E-mail szkoły: | zsprudziczka@prudnik.pl |
Telefon: | (077) 4376676
Regon 532406434 NIP 755- 18-29-850 |
Adres szkoły: | Rudziczka 266A, 48-200 Prudnik Poland |